Perşembe, 25 Aralık 2014 22:27

Akıllı Telefonlara 2015 Yılında Ek Zam Geliyor

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ithal telefonlara ek vergi geliyor 705x290Sizlerle paylaştığımız yeni akıllı telefonların ya da farklı cihazların fiyatlarıyla ilgili malum durumları biliyorsunuz. Aslında fiyat olarak standart seviyelerde olan elektronik cihazlar, ülkemizdeki vergilendirme sistemiyle birlikte çok daha uçuk fiyatlara ulaşabiliyor. Bununla ilgili maalesef bizleri üzecek bir haberimiz var: 2015 yılından itibaren akıllı telefonları daha zamlı satın alacağız.

ÖTV vergisine eklenecek yüzde 10.11’lik ve damga puluna gelen zamlar, akıllı telefonların fiyatlarını yüzde 10 ila 15 arasında arttıracak.

Konuyla ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den de bir açıklama geldi:

“Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var.

Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı.

Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.”

Henüz üç gün önce şuradan paylaştığımız haberde Vestel’in ithal telefonlara ek vergi getirilmesiyle ilgili istemini belirtmiştik. Tam da bu açıklamaların üzerine böyle bir açıklama gelmesi, Vestel’in konuyla ne kadar alakalı olduğuna dair kafalarda soru işareti oluşmasını sağladı.

Okunma 4726 defa
Yorum eklemek için giriş yapın