Çarşamba, 29 Ekim 2014 00:00

DNS Sansüre Çare Değil mi?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

guvenlikYeni İnternet Yasası ile birlikte DNS değiştirme gibi yöntemlerin yetersiz hale geldiğini belirten PureVPN analistleri, bu konuda doğru bilinen yanlışları sıraladı.

 

 

Yeni İnternet Yasası, internet servis sağlayıcılara BTK direktifleri doğrultusunda oldukça geniş yetkiler tanıyor. Kullanıcı bilgileriyle ilgili yapılabilen işlemlerden, halkın sıkça kullandığı Google DNS ya da OpenDNS gibi servislere müdahale etmeye kadar uzanan bu yetkiler, şimdiye kadar kullanan birçok yöntemi de geçersiz kılıyor.

Servis sağlayıcılar, bundan böyle erişime engellenen bir web sitesine DNS değiştirme yöntemiyle girmek isteyen kullanıcıların bu girişimini, DNS zehirleme gibi yaygın kullanılan yöntemlerle önleyebiliyor. Yeni yasalar çerçevesinde sansür ve güvenli erişim hakkında doğru bilinen yanlışlar ise PureVPN uzmanları tarafından şöyle sıralanıyor:


Halka açık DNS servislerini kullanmak, erişim engelini kaldıran güvenli bir yöntemdir


Yaygın olarak kullanılan ücretsiz DNS servisleri, internet yasasında yapılan güncellemelerin ardından servis sağlayıcılar tarafından yasal olarak DNS zehirleme yöntemiyle etkisizleştirilebilir hale geldi. Siber saldırılara da açık olan bu servisleri kullananlar, sık sık yaşanan bağlantı sorunları ya da kişisel bilgilerin üçüncü şahıslarca görüntülenebilmesi gibi tehlikelerle baş etmek durumunda kalıyor.


Tüm VPN servisleri aynı hizmeti sunar


Ücretsiz VPN servisleri, temel gelirlerini reklamlar ve diğer yöntemlerle sağlamaya çalıştıkları için kullanıcı deneyimini ikinci planda tutar. Üçüncü şahısların müdahalesine imkan vermeyen, hızlı ve sınırsız veri erişimine olanak tanıyan, 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan PureVPN, internet dünyasında kimliğiniz haline gelen IP’nizi güvenliğinden emin olmadığınız servislere emanet etmemenizi öneriyor.


VPN çözümü sadece bilgisayarlara özgüdür


Mobil internet kullanımının hızla yaygınlaşması, kişisel bilgisayarlarda ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerin akıllı telefon ve tabletlere de taşınmasına zemin hazırladı. PureVPN’in esnek kullanım olanakları, tek bir hesap ile dizüstü bilgisayar, Mac, akıllı telefon ya da tablet gibi farklı formlarda 5 cihaza kadar yüksek performanslı erişim hizmeti almanızı sağlıyor.


VPN servisleri kullanımı zor, karmaşık programlarla yönetilir


Kolay kurulumlu PureVPN masaüstü ve mobil uygulamaları, kullanıcıları karmaşık arayüzlü programlardan kurtarıyor. Kullanım amacı doğrultusunda (erişim engelli sitelere girme, Netflix vb. servislerden faydalanma vb.) tek tıkla otomatik seçilebilen sunucular ve bağlantı protokolünün yanı sıra, 7/24 canlı destek hizmeti ile emin olmadığınız noktalarda yardım sağlıyor.

Okunma 4823 defa
Yorum eklemek için giriş yapın