Cuma, 06 Mayıs 2016 12:13

Yeni e-ticaret yasası neleri değiştirdi?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

eticaretyasaE-ticaret yasası ile ilgili yapılan kapsamlı güncellemenin üzerinden tam bir yıl geçti. Peki, bu bir yılda neler değişti? Emarsys Ülke Müdürü Emre Güzey anlatıyor.

 

 

Son bir yılda daha az gereksiz SMS ve e-posta alır hale geldiyseniz, bunun yeni e-ticaret yasası ile yakından ilgisi var. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında yürürlüğe giren yeni e-ticaret yasası başta izinsiz reklam gönderimleri olmak üzere pek çok konuda kapsamlı değişiklikler yaptı.
Bu değişiklikleri tüketicilere yönelik değişimler ve şirketlere yönelik değişimler şeklinde iki kırılımda değerlendiren Emarsys Ülke Müdürü Emre Güzey, yeni yasayla birlikte e-ticaret sektöründe daha emin ve doğru adımlar atıldığını ve tüketicilere ait verilerin segmente edilmesinin değer kazandığını belirtti.

Yeni e-ticaret yasası ile tüketiciler ne fayda sağladı?

1. İstenmeyen e-posta ve SMS dönemi sona erdi
Yeni kanunla birlikte internetten alışveriş anlamında en çok şikayet edilen konuların başında gelen istenmeyen e-posta ve SMS gibi uygulamalar büyük oranda azaldı. Yazılı ya da elektronik olarak alınmış herhangi bir onay olmadan, şirketlerin tüketicilere ileti gönderme oranı düştü.
2. Kişisel bilgiler yasa ile korundu
Yeni kanun bilgi verme yükümlülüğü ve kişisel verilerin korunması alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Kişisel veriler, eğer 3. kişilere iletilecekse veya başka amaçlarla kullanılacaksa, kişisel veri sahibinin onayının alınması zorunlu hale geldi.
3. Reddetme hakkı sunuldu
Yeni yasayla tüketicilere aldıkları e-posta, SMS gibi ticari elektronik iletileri diledikleri zaman ve gerekçesiz olarak almayı reddetme hakkı sunuldu. Cezai yaptırımlar açısından ise, ticari iletinin reddedilmesi, bu iletinin içeriği, bilgi verme yükümlülüğü ve elektronik ortamda sipariş verilmesine ilişkin düzenlemelere aykırı davranan şirketlere para cezası verildi.

 

Yeni yasa şirketlere neler getirdi?

1. Müşterilere yönelik haksız ticari uygulamalar ortadan kalktı
Yeni kanun ve yönetmelikle, e-ticarette haksız ticari faaliyetler büyük oranda ortadan kalktı. Müşterisinden izin alan, yasa şartlarına uyan ve müşteri verisini segmente eden şirketler bir adım öne çıktı.
2. Tüketici odaklılık zorunlu oldu
Tüketici odaklılık e-ticaret şirketleri için zorunluluk haline geldi. Tüm kurumlar, tüketicilerinin gizliliğine önem veren ve onların haklarına saygı duyan bir pozisyona geçti.
3. E-ticarete olan güven arttı
Özellikle Türkiye’de e-ticaretin büyümesinde büyük bir bariyer olan e-ticarete güven konusunda önemli adımlar atıldı. Yasal düzenlemelerle tüketicilerin tüm hakları koruma altına alındı ve tüketicilerin kurumlara olan bakış açısı değişti.
4. Bilgi verme yükümlülüğü getirildi
Yeni kanun bilgi verme yükümlülüğü alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi.
Bilgi sunma yükümlülüğüyle, e-ticaret şirketlerinin kendileri hakkında ve izlenecek teknik adımlar gibi konulara dair bilgiler vermeleri sağlanarak, tüketicilerin güvenli ve kolay bir şekilde ticari faaliyetlerini tamamlaması hedeflendi.
5. Tüketicilere ait bilgiler önem kazandı
Yeni kanun ile tüketicilerin kişisel verilerinin toplanması, depolanması gibi adımlar şirketler özelinde önem kazandı. Şirketler, verileri anlamlı hale getirip kullanamadıkları takdirde, harcanan zamanın ve bütçenin çöp olacağını dikkate almaya başladı.

Okunma 3672 defa
Yorum eklemek için giriş yapın