Pazartesi, 15 Eylül 2014 00:00

Windows XP ile çalışan akıllı telefonları biliyor musunuz?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bir zamanlar Windows XP ile çalışan akıllı telefonlar vardı.

1389260394 windows

 

2009 yılında çıkan akıllı telefonları hatırlıyor musunuz? 2009 yılında iPhone 3GS, Motorola DROID ve Nokia N86 gibi akıllı telefonlar tanıtıldı. Ancak aynı yıl Windows XP işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda tanıtıldı ancak fazla gündemde olmadıkları için belki de çoğu kişinin hiç haberi olmadı.

 

5 yıl önce bir akıllı telefon duyuran ITG, xPhone isimli cihazını piyasaya sürdü. Microsoft'un Windows XP işletim sistemi ile çalışan xPhone, aynı PC’lerde çalışan XP işletim sistemi gibi bir arayüzüne sahipti. Microsoft Office, Internet Explorer da dahil olmak üzere bir kısım PC yazılımı ve bazı video oyunları bu telefonda çalışıyordu.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise cihaz,1GB RAM, 4.8-inç dokunmatik ekran, bir touchpad ile kızaklı QWERTY klavye, AMD tarafından sunulan mobil işlemci ile birlikte geldi.

 

1410772341 itg-xpphone

Ayrıca, cihazda tam boyutlu bir USB portu mevcut idi. Ancak xpPhone, nadir türlerden bu modelin tek üyesi değildi. ViewSonic, aynı yıl VCP08 adında Windows XP çalışan kendi telefonunu duyurdu.  VCP08, xPhone aksine çift ekranlı ve kapaklı bir tasarıma sahipti. 4.3-inç ekran ve QWERTY klavyenin yanı sıra cihazda, 512MB RAM Intel ULV işlemci 2 megapiksel arka kamera ve genişletilebilir microSD kart kullanımı ile 8GB depolama özellikleri bulunuyor.

Bu her iki tuhaf cihazında kader belli değil ancak, ITG Windows 7 işletim sitemine sahip halefi ile geldiğine göre demek ki cihaz yeterince adet satış yaptı. WiewSonic ise Android tabanlı akıllı telefonlar üzerinde çalışıyor.

Sonraki sayfalarda XP işletim sistemine sahip her iki cihazın görsel ve arayüzlerini inceleyebilirsiniz.

Okunma 4925 defa
Yorum eklemek için giriş yapın