Salı, 30 Haziran 2015 00:06

Yahoo, Siri için Rakip Geliştiriyor

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

yahooYahoo'nun CEO'su Marissa Mayer'in açıklamasıyla ortaya çıkan bilgilere göre, Yahoo Index adlı bir dijital asistan Apple Siri ve Google Now'a rakip olarak gelecek.

 

Business Insider'ın verdiği bilgilere göre bir zamanın internet tekellerinden biri olan Yahoo, karşısına Apple, Google ve Microsoft gibi devleri alarak yeni bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Yahoo'nun başarılı kadın CEO'su Marissa Mayer'in röportajından gelen veriler, şirketin sesli kişisel asistanı üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Apple'ın büyük yankı uyandıran Siri'si, meşhur Google Now ve Mictosoft Cortana ile yarışacağı belirtilen sanal kişisel asistanın adı ise şimdilik Index şeklinde. Bir başka deyişle, Mayer sayesinde son yıllarda güçlü atılımlar yapan marka, Yahoo Index sayesindem mobil cihazlarda güçlenmeye çalışıyor.

Aslında Yahoo mobil uygulamalara çok da yabancı bir şirket değil. Bir yıl kadar önce ortaya çıkan harici Android launcher'ı Aviate gibi örnekler şirketin denemeleri arasında yerini almıştı. Ünlü firma şimdi de Yahoo Index sayesinde çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişmeyi, hatta bir zamanlar krallığını ilan ettiği ancak zamanla tahtını Google'a kaptırdığı arama motoru ile öne çıkmayı hedefliyor.

Kaynağa göre uygulamanın ilk test sürümü 2. çeyrek tamamlanmadan kullanıma sunulacak.

:: Yahoo'nun atılımı yerinde mi, yoksa boşa bir çaba mı?

Okunma 4341 defa
Yorum eklemek için giriş yapın