kapak yandexAlan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

 

Senelerdir mutlu mesut kullandığımız, alan adı destekli Outlook mail'e veda etme zamanı geldi. Malumunuz Microsoft yıllardır ücretsiz sunduğu bu hizmeti artık para ile satmaya karar vermiş ve yeni hesap tanımlamaları durdurmuş durumda. Birkaç ay içerisinde de tüm ücretsiz alan adı tabanlı mailler Outlook.com'a dönüştürülerek domainler ile bağlantıları kesilecek. Peki alternatifi ne? Tabiki Yandex. Çünkü Google'un Gmail hizmetinde de bu iş para ile oluyor.


Yandex tabanlı, alan adı destekli ücretsiz mail hesabımızı nasıl alıyoruz?

1. İlk önce Yandex üzerinde ücretsiz bir hesap açıyoruz. Alan adlarının hepsini buradan yöneteceğiz.

– Yandex'e kayıt ol veya oturum aç.

2. Şimdi Yandex kurumsal mail sayfasına geçin ve alan adınızı ekleyin.

 

yandex1 kurumsal

 

3. Alan adının size ait olduğunu doğrulayın. Bunun için üç seçenek var; Ftp alanında ana dizine html dosyası atın, alan adına cname kaydı ekleyin veya alan adı iletişim mailini güncelleyin. Bu üç seçenek arasında en mantıklısı ftp alanına html dosyası göndermek. Bunun içinde karşımıza çıkan sayfada yazan bilgilere dikkat ediyoruz çünkü ftp alanına atacağımız html dosyasına eklememiz gereken içerik ve html dosyasının adı orada yazıyor.

 

yandex2 is

 

Ftp alanına dosya attıysak veya diğer iki seçenekten birini uyguladıysak "Alan adının sahibini kontrol et" butonu yardımıyla, kontrol işlemi başarıyla tamamlanana kadar yenileme yapıyoruz. Bu işlem 1 dakikada sürebiliyor 1 saati de bulabiliyor. Bu aşamayı geçtikten sonra Yandex kurum sayfasında değişiklik oluyor ve sıra ikinci adıma yani MX kayıtlarımızı güncellemeye geliyor.

4. İkinci adımda Mx kayıtlarımızı güncellememiz yani Cpanel/Plesk/Direct Admin panelde hotmail mx'leri varsa onları silmemiz yada orijinal domain mx bilgisi varsa onu silip Yandex mx bilgisini kayıt etmemiz gerekiyor. Ve bu işlem için gereken mx bilgisini Yandex kurum sayfasında, ikinci adım başlığı altında kolaylıkla bulabiliyoruz.

 

yandex3 is

 

10 > mx.yandex.net

Host panelinden yapıyorsanız uygulama gayet basit, eğer aktif bir host alanınız yoksa domain panelinden yapıyorsunuz ve bu da biraz uğraştırabiliyor. Eğer mx kaydını girdiysek "MX kayıtlarını kontrol et" butonu yardımıyla, kontrol işlemi başarıyla tamamlanana kadar yenileme yapıyoruz. Tabi bu aşama, alan adı sahipliği doğrulama kadar hızlı olmayabiliyor ve işlemin tamamlanması 1 saati bulabiliyor.

MX kaydı da başarıyla tamamlandıysa artık panel üzerinden ücretsiz mail hesaplarını eklemeye başlayabiliriz.

 

yandex4 is

Not: MX kaydı 1 saati aşkın süre sonuçlanmazsa domain üzerinden cname eklemeyi deneyin. Cpanel ile yaptığım denemelerde tanımlamalar en fazla 20 dakika sürdü (Yani Yandex 20 dakika boyunca mevcut mx kaydını göremedi). Cpanelden MX eklerken yandex bize mx.yandex.net. bağlantısını öneriyor fakat cpanel için net. kullanamıyor, sondaki nokta işaretini kaldırıyoruz.

Güncelleme!: Eğer mx kaydı 24 saati aşkın süre aktif olmaz ise mxtoolbox.com üzerinden domainin mevcut mx'ini kontrol edin. Eğer mx kaydında eski mx kaydı aktif görünüyorsa host sağlayıcınızdan yardım talep edin. Yardım talebinden sonra onlar yeni mx'leri aktif edeceklerdir.

Yada reseller whm panel kullanıcısıysanız panelde Dns functions altından Edit mx entry'e girip domainin mx ayarlarını el ile yandex olacak şekilde güncelleyin ve sonra tekrardan mxtoolbox üzerinden kontrol yapın.

 

yandex5 is

 

Eğer mail hesaplarından gönderilen mailler spama düşerse bu sayfada anlatıldığı gibi domain panelinden spf kaydı ekleyin. Ve tabiki panelli bir host alanınız yoksa alan adınızın yönetim panelinde gelişmiş dns yönetiminden yandex mx'ini de ekleyebilirsiniz.

 

yandex6 is

 

(Dikkat! Yandex kurum sayfasında dns değiştirmeniz ve alan adını devretmeniz gibi garip istekler var fakat ücretsiz mail alabilmek için bunları yapmanız şart değil. Bu nedenle sakın domain ns'lerinizi değiştirmeyin, yazıda anlattığım gibi sadece bir kereliğine site sahipliğini doğrulayıp, mx kaydınızı yapın.)

Merak edebilecekleriniz:

– Bir alan adı için en fazla 1000 email hesabı açabiliyorsunuz.

– Eklediğiniz alan adlarınızın hepsine kurum.yandex.com.tr adresinden ulaşıyor ve yönetiyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail giriş paneline http://mail.yandex.com.tr/for/siteadresiniz.com gibi bir bağlantıdan ulaşıyor, ama isterseniz http://mail.yandex.com.tr adresinden de tam mail adresini (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) yazarak hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail hesaplarına mobil cihazlarda Yandex mobil uygulamaları ile rahatlıkla giriş yapabiliyor, iletişimi yönetebiliyorsunuz.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.mail

Apple İos için: https://itunes.apple.com/tr/app/yandex-mail/id441785419?mt=8

– Alan adlarınızla ilgili smtp tanımlaması yapmanız gerekiyorsa bu sayfada anlatılanları uygulayarak sağlıklı sonuç alabiliyorsunuz.

(Smtp adresi smtp.yandex.com.tr, smtp port 465, smtp güvenliği ssl)

– Sitenize Yandex mail giriş paneli koymak isterseniz bu sayfaya bakıyor,

– Mail hesabınızı eposta istemcisinde kullanmak istiyorsanız ayarlamalar için bu sayfaya bakıyor,

– Yandex mail hesaplarınıza gelen mailleri başka bir mail hesabınıza yönlendirmek istiyorsanız bu yazıma bakıyor,

Ve daha başka merak ettikleriniz olursa sorularınızı yorum panelinden bana gönderiyorsunuz.

 

Kaynak: LORDİZ