Yazdır

hosting cpanelWeb sitelerinizin yedeğini almanın çeşitli yolları mevcut. Bu seçenekler içinde en kolayı Cpanel ile yapılan yedeklemedir. Eğer site kontrol paneliniz Cpanel ise göstereceğimiz adımlarla sitenizin tam yedeğini hem alabilir hem de bu yedeği ihtiyaç halinde geri yükleyebilirsiniz.

İlk adım panelimize giriyoruz. Backups kısmını seçiyoruz.

site yedeği alma 300x204

Eğer tam yedek almak istiyorsanız ok işaretiyle gösterdiğimiz butona basın ve çıkan alanda mail adresinizi yazın ve “Generate Backup” kısmını tıklayın. Tam yedeğiniz FTP anadizine rar olarak yüklenecektir. Bu dosyayı da dilerseniz istediğiniz bir yere indirebilirsiniz.

Tam yedek almayıp, veritabanı ve ftp alanını ayrı ayrı yedeklemek için resimde görülen kısımlara tıklayın. Otomatik indirme kendiliğinden başlayacaktır.

site yedeği alma 3 300x169

– Üstte verilen resme tıkladığınızda göreceğiniz gibi “Home Directory” kısmı ile FTP yedeklemenizi yapabilir ve hemen karşısında bulunan “Restore a Home Directory Backup” kısmıyla geri yükleme yapabilirsiniz.

– Aynı şekilde veritabanı yedeklerinizi almak için “Download a MySQL Database Backup” altında bulunan veritabanı / veritabanlarını tıkladığınızda, rar formatında yedeğinizi alabilir, “Restore a MySQL Database” kısmında Upload ile geri yüklemenizi yapabilirsiniz.