Zamanında PC'nizi kurtardığınız "Görev Yöneticisini" unutun! Windows 11 yeni kostüm veriyor!

Zamanında PC'nizi kurtardığınız "Görev Yöneticisini" unutun! Windows 11 yeni kostüm veriyor!

Microsoft, Windows 11 kullanımını arttırmak ve sistemde yeni tasarımsal özellikleri tanıtmak için Windows 11 22H2 güncellemesini bekliyor. Bu değişimlerden en büyüğünü ise hepimizin kullandığı Görev Yöneticisi alıyor.

Microsoft Windows 11 22H2 özellik güncelleştirmesi ile çok yenilik sunmayabilir. (Kalite iyileştirmeleri var). Ancak, işletim sisteminin bu sürümünde büyük bir değişiklik söz konusu. WinUI, Fluent Design, Mica ve daha fazlasını içeren yepyeni bir "Görev Yöneticisi" bizlere sunulacak.

Windows 11 22H2 Eskiyen kahramana resmen yeni bir kostüm veriyor
Yeni Görev Yöneticisi, mevcut uygulamanın aslında tam bir revizyon edilmiş hali olmuyor. Microsoft kimimizin PC'sini kurtardığı bu efsane uygulamayı resmen baştan tasarlıyor. Ana sayfasını yeniden tasarlayan yetkililer, genellikle uygulamanın en üstünde yer alan "İşlemler", "Performans", "Ağ" gibi sekmeleri yan tarafa taşıyorlar. Bunun nedeni ise şirketin Görev Yöneticisini daha tablet dostu ve "Modern" hale getirmek istemesi.

Aşağıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, Görev Yöneticisi penceresi artık yeni Mica yarı saydam tasarımını kullanıyor. Bilmeyenler için ifade edecek olursak Mica, güzel bir "renk hiyerarşisi" oluşturmak için uygulama penceresinin veya başlık çubuğunun arka plan rengini masaüstü arka planıyla hizalamayı amaçlayan yeni bir "tasarım" anlayışı oluyor.

 

Görev Yöneticisinde kullanılan Mica tasarımı sadece bir şeffaflık etkisi vermiyor. Başka bir deyişle, Paint gibi başka bir uygulamanın üzerinde Görev Yöneticisi açıksa, Windows 11 yine de masaüstü arka planının tema rengini Görev Yöneticisi'nin başlık çubuğuna uyguluyor.

Aşağıdaki resimde bunu görmek mümkün:

 

Microsoft yetkilisine göre bu değişiklikler performansı etkilemeyecek aksine Şirket, Windows 11 Görev Yöneticisi revizyonu için performansın en önemli unsur olmaya devam ettiğini "Tüm bu yeni işlevlerin (Mika ve yuvarlak köşeler) süper hızlı olmasını sağlamak istiyoruz" demekteler.

Yeni sekme düzenine ve tasarımına ek olarak Microsoft, yeni bir görev oluşturma, bir görevi sonlandırma ve diğer genel eylemleri en üste taşıyor. Bu genel eylemler, Görev Yöneticisindeki sekmeler arasında geçiş yaptığınızda değişiyor.

Genel olarak, tasarım mevcut yenilemeye benzer görünebilir, ancak arka plan artık karanlık modu destekliyor ve her yerde yuvarlak köşeler mevcut. Bu anlayış, Görev Yöneticisini Microsoft'un modern ve görsel olarak daha çekici bir arayüz vizyonuyla daha uyumlu hale getirmesinin bir başka adımını taşıyor.

İşlemler sayfası da artık sistem genelinde Windows 11 tema rengini takip edebiliyor. Windows 11 22H2 ile gelecek olan bu tasarım anlayışını ve çoğumuzun kahramanı olan Görev Yöneticisinin yeni kostümünü nasıl buluyorsunuz?

  • Haber Kaynağı: TEKNOLOJİ X HABER

İlgili Makaleler

Abone Ol