virtual private network vpn

VPN ( Virtual Private Network ) nedir, nasıl kullanılır?

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye'de Twitter ve bazı sosyal medya platformlarına erişim kısıtlaması getirildi.

Küresel internet erişimi sorunlarını takip eden Netblocks oluşumu, daha önce bazı patlamaların, saldırıların ve yayın yasaklarının ardından yaptığı gibi, depremin ardından da Çarşamba günü Türkiye'de Twitter'a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı.

 

Network

Network Ağ Terimleri ve Açıklamaları

IP adresi;

bir bilgisayara kullanıcı tarafından atanmış olan 32 bitlik bilgidir. Bu bilgi genelde rakamlardan oluşur. Ipv4 ve Ipv6 olmak üzere iki çeşit IP adresi mevcuttur. Bu IP adresleri birbirlerinden nokta ile ayrılırlar ve her bir nokta ile ayrılmış bölüme oktet denir. IP adresleri her biri onlu sayı 0 ila 255 arası bir sayıdır. Bu sayede farklı yerlerde bulunan bilgisayarların birbirleri ile daha sağlıklı haberleşmesi sağlanır. Aynı zamanda bilgisayarların internet protokolu üzerinden çalışmasını sağlayan tanımlamalardır. Örneğin; 194.27.200.20 IP adresi, dört oktetten oluşur ve her bir oktet 8 bit olarak (ondalık tabloya göre) hesaplanır.

 

Network

Temel Network Terimleri

Temel Bilgisayar Ağları


Bilgisayar ağlarının kurulmasındaki en büyük amaç bilgi ve servislerin paylaşılmasıdır. Bilgisayarlar arasındaki dosya transferleri ağlar ile çok daha kolay olmaktadır. Bu ağlar bir şirket içerisindeki birkaç bilgisayar arasında olabileceği gibi şehirler ve ülkeler arasında da olabilmektedir. Bu ağların sınıflandırılması kapladığı alan ve yapısına göre şu şekilde olmaktadır.

 

 

Yandex Kurumsal Mail
Yandex Kurumsal Mail

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu

Bu yazıda, adım adım Yandex kurumsal mail kurulumu işlemini anlatacağız. “İsim ya da domain uzantılı şirket maili nasıl alınır” sorusunun cevabını arayanlar için tüm aşamalar adım adım ve resimli olarak anlatıldı. Bu nedenle Yandex kurumsal mail açma işini hiç zorlanmadan halledebileceksiniz.

 

SUNUCU IMAGE 1
SUNUCU IMAGE 1

İşiniz için doğru sunucu: Dedicated mı, Cloud mu, Hybrid mi?

İşinizin hızına ayak uydurabilecek, tüm yükünü taşıyabilecek, en önemlisi işiniz ile aynı kafada olacak sunucuyu kurgulamak kolay iş değil. Bu konuyla ilgili kafanızda bir çok soru dolaştığını biliyoruz:

 

Meta Etiketleri
Meta Etiketleri

Temel Meta Etiketleri

Abstract:


Tüm site hakkında bilgi veren cümledir.
<META name="Abstract" content="Site özeti">

Meta Etiketler
Meta Etiketler

Meta Etiketler Nedir?

Meta etiketler, web siteniz için HTML kodunun bir parçasıdır ve herhangi bir sayfanın içeriğini arama motoru tarayıcılarına açıklar. Meta etiketler, Google, Yahoo, Yandex, Duck Duck Go ve Bing gibi tüm arama motorları için gereklidir.

Meta etiketleri arama motorları anlamalarına yardımcı ve endeks web sayfalarını daha iyi ve edebilirsiniz organik arama sıralamalarını iyileştirmek. Başlık ve meta açıklama gibi bazı etiketler de kullanıcıların sayfanızın içeriğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve SERP aracılığıyla tıklama oranlarınızı artırabilir yine meta etiketler web sayfanız ve içeriği hakkında ilk izlenimi oluştururarak hem SEO hem de kullanıcı deneyimini optimize edebilir.

Ancak, tüm meta etiketler yararlı değildir ve çok azının SEO üzerinde etkisi vardır. SEO’nuzu artırmak için her meta etiketi bilmenize gerek yok. İşte SEO için meta etiketlerin nasıl yazılacağına dair ipuçları içeren en önemli meta etiketler.

 

E-Ticaret Kanunu Nedir? Neleri Kapsar?

Türkiye’de elektronik ticaret alanındaki kanuni düzenlemeler Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi kapsamlı bir çerçeveye oturmuyor. Ancak e-ticaret hacmi her geçen gün büyüyor. Dünya çapında e-ticaret hacminin 2021 yılında 4,2 trilyon doları bulması bekleniyor. Türkiye’de ise söz konusu rakam, henüz 52.2 milyar Türk Lirası seviyesinde.

 

imap-nedir-pop3-nedir

IMAP Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

IMAP Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?


Elektronik postalar günümüzde hem iş hem de özel hayat için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Gün içerisinde belki de onlarca kez mail kutularımızı kontrol ediyoruz. Artık pek çok kişinin birden fazla e-mail adresi bulunuyor ve bunları tek bir hesapta toplamak ve onları senkronize etmek oldukça önemli.
Söz konusu ayarların yapılabilmesi için ise IMAP ve POP3 kavramlarının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve tabletlere elektronik posta uygulamaları kurmaya çalıştığımızda karşılaştığımız IMAP ve POP3 kavramları nedir ve aralarındaki farklar nelerdir? İşte cevapları ve daha fazlası…

 

PHP Siteler İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Web Hosting

Sunucuların altyapıları barındırılan yazılımlara göre değişmektedir. Özellikleri itibariyle Windows ve Linux sunucular Türkiye’ de ve Dünya’ da en çok kullanılan sunuculardır. Zaman içerisinde sunuculara göre değişik yazılımlar da ortaya çıkmıştır. Bunlar bağlı bulunan alan adının web hosting çeşidine göre değişmektedirler. Web hostinge göre yazılımlara örnek vermek istersek PHP, ASP örnek verilebilir. Kullanacağımız yazılımın diline bağlı olarak hosting seçimimizi yapabiliriz.

dosya uzantıları
dosya uzantıları

Bilgisayar dosya uzantıları ve anlamları

Bilgisayarlarda karşımıza çıkan birçok farklı dosya formatı bulunuyor. Dosya türlerini anlamak için uzantılarına dikkat etmemiz gerekiyor. Daha önce açtığınız dosyaların uzantılarına ve türlerine dikkat etmemiş olabilirsiniz. Ancak aslında her dosyanın kendine özel bir uzantısı bulunuyor.

Bu uzantı sayesinde dosyanın türü de anlaşılabiliyor. Ayrıca uzantılar sayesinde dosyayı hangi programlarla açabileceğinizi de anlayabiliyorsunuz. Kısacası, dosya uzantıları aslında sık sık karşımıza çıkıyor. Ancak çoğu zaman dosyaların uzantıların ve hangi tür olduklarına dikkat bile etmiyoruz.

 

 

Abone Ol